Personal tools
You are here: Home Tournaments All Tournament Results

All Tournament Results

2021.JPG
  • Senior Club Championship - Final Results
    • Overall Gross Champion - Ron Pellegrino 76

    • Overall Net Champion - Dave Notaro 64

    • Super Senior Champion - Bill Lindner 79

    • Flight 1 (0 - 10.3) - Gross Champion - Eric Nolle 77, Net Champion - Marten Tu 71

    • Flight 2 (10.4 - 16.5) - Gross Champion - Larry Oliveri 82, Net Champion - Brian Spencer 70

    • Flight 3 (16.6 & Up) - Gross Champion - Wayne Hitt 90,  Flight 3 Net Champion - Bob Cieri 68

    • Notes:

      • Bill Lindner won the Super Seniors Championship against John Lindner with a M.O.C. due to inclement weather.
      • Marten Tu won Flight 1 Net Championship against Jay Robbins with a M.O.C.
  • Stableford Tournament - Final Results 
    • A Flight: 1st: Kris Boyes - 39 points; 2nd (match of cards): Joe Gugino - 36 points; 3rd place (moc): John Haberman Jr. - 36 points; 4th place: (moc): Jim Abbott - 35 points; 
    • B flight: 1st: Norm Nieminen - 41 points; 2nd: Tim Dean (moc) - 35 points; 3rd: Brad Smith (moc) - 35 points; 4th: Jerry Ricketts (moc) - 35 points; 
    • C flight: 1st: Bob Cieri - 35 points; 2nd: Paul Stefanick - 33 points; 3rd: Jim Schreckenberger - 31 points; 4th: Larry Noonan (moc) - 30 points
  • President's Cup Standings - click here
  • Publinks Team Championships - Sheridan Teams sweep! Our Club entered two 6-man teams into both the Class A and Class B Publinks team championships on Saturday at Hyde Park and came away victorious in both. In the A Flight, the Sheridan team of  Jeff Frey, Glen Gast, John Haberman Jr, Brian Engl, Joe Gugino Sr, and Ron Pelligrino won with a team score of 204 which is 6 under par. The 2-man team of Glen Gast and Jeff Frey were medalists with a score of 5 under 65.
     
    In the B Flight, the Sheridan teams came in 1st and 2nd. The team of Norm Nieminen, Mark Dominguez, Bob Cohan, Dave Rechin Sr, Bob Trimper and Bobby Trimper won the event with a team score of 225 (15 over par). The 2nd Sheridan team of Mike Zimmer, Brian Spencer, Jeff Spriegel, Joe Roncone, Dana Harrington, and Tony Sweeney came in 2nd at 227. The 2-man team of Mike Zimmer and Brian Spencer were medalists with an even par score of 70.
     
    Full results should be available at this link: https://www.golfgenius.com/pages/7187316997833640528
     
    Nice work gentlemen, it's nice to see Sheridan sweeping this event (on the road) again!
  • Legends 2-man Scramble - Congratulations to all the winners!
    • Lindner Flight  - 1ST HABERMAN JR / HABERMAN SR; 2ND CONWELL / TICCO; 3RD PELLEGRINO / P HENESEY
    • SAWYER Flight - 1ST ABBARNO / NIEMINEN; 2ND NETTINA / K SAWYER; 3RD P STEFANICK / NOLLE
    • SLEDGE Flight - 1ST  B SMITH / T SMITH; 2ND  P RECHIN / SCHUKRAFT;
      3RD  DOMINGUEZ SR / KOPEC
    • Scores and Skins - click here
  • Opening Mixer 4-Man Scramble - Congratulations to the winning team of John Haberman Jr, Dave Rechin Sr, Mike Zimmer, and Fairway Frank Buell who shot 63 and won on a match of cards


2020.JPG

 

  • Nightmare Tournament Results
    • Class A: 1st - Ryan Reed/Dave Prinzbach - 64; Runners Up: Jim Ticco/Mark Manzella - 67;
    • Class B: 1st - Dave Rechin Sr/Dave Rechin Jr - 62, Runners Up: Joe Abbarno/Norm Nieminen - 64;
    • Class C: 1st - Ray Souter/Mark Begovich - 61, Runners Up: Tony Sweeney/Bob Cieri - 62

 

  • 4-Man Scramble - this year's tournament in memory of Ed "Smitty" Smith - Congratulations to Team Sawyer - Keith Sawyer, John Haberman Sr., John Haberman Jr, Scott Wilson - for winning with a score of 62

 

  • Town of Tonawanda Director's Cup - Sheridan 17, Brighton 7 
    • O'Callaghan/Noonan (S) def Baum/Logan (B) 2-1;
    • Wilson/D Notaro (S) def Wzontek/Cassese (B) 3-0;
    • Sweeney/Lombard (S) halved Wawrzyniec/Bellanti (B) 1.5-1.5;
    • Zimmer/Dean (S) def Oliveri/O'Donnell (B) 3-0;
    • Morgante/Goetz (S) def Brick/Danheiser (B) 2.5-0.5;
    • Orlando/Buckfelder (B) def B Lindner/Sawyer 2-1;
    • Manzella/Frey (S) halved Ventura/Bartkowski (B) 1.5-1.5;
    • Haberman/Puglia (S) def Farkas/Fox (B) 2.5-0.5

 

  • Sheridan/Deerwood ChallengeSheridan 46, Deerwood 22 - that’s 7 wins in 9 years if anyone’s counting.
    • O’Callaghan/G Notaro (S) halved Martin/Velasquez (D) 2-2;
    • Wilson/ Sueter (S) def Edel/Krolczyk 3.5-0.5;
    • D Notaro/Hitt (S) def Offerman/Miranto (D) 3.5-0.5;
    • Gipp/Walos (D) def T Smith/ Gialella (S) 2.5-1.5;
    • Lombard/B Smith (S) halved Dombrowicz/Shanor (D) 2-2;
    • Harrington/Spriegel (S) def Riexinger/ Sutherland (D) 3-1;
    • Zimmer/Nieminen (S) def Serafin/Staddon (D) 3-1;
    • Sweeney/ Block (S) def Krolczyk/Zak (D) 3.5-0.5;
    • B Cohan/Roncone (S) def Fasanella/Brooks (D) 2.5/1.5;
    • Kopec/Boice (S) def Stephens/ Henninger (D) 3-1;
    • B Lindner/Abbarno (S) halved Kern/Sullivan (D) 2-2;
    • Cochran/ McCabe (D) def Reed/McDonald (S) 3-1;
    • Ticco/Morgante (S) def Young/Lipinoga (D) 3-1;
    • D Rechin/Robbins (S) def Hebeler/ Vickerd (D) 3-1;
    • Gast/Frey (S) def Wesley/ Nepokroeff (D) 4-0;
    • Czosek/Lewis (D) def Conwell/Prinzbach (S) 2.5-1.5;
    • Pelligrino/ Gugino (S) def Russell/Kern (D) 4-0

 

  • 87th Club Championship
    • Class AA - 1st - Kris Boyes (220), 2nd - John Haberman Jr (222), 3rd - Vince Puglia (229)
    • Class A  - 1st - Bill Lindner (240), 2nd - John Goetz (242), 3rd - Dave Morgante (244)
    • Class B  - 1st - Mike Zimmer (250), 2nd - Bob Lombard (252), 3rd - Tony Sweeney (255) MOC
    • Class C  - 1st - Dave Notaro (266), 2nd - Larry Noonan (274), 3rd - O'Callaghan (276)
    • Score Sheets - click here

  • Senior Club Championship - congratulations to the winners of the Senior Club Championship event held July 12th:
    • Overall Gross: Jim Mohan (73), Overall Net: Bob Cieri (65)
    • Super Senior: John LIndner (74)
    • Flight 1 Gross: Joe Gugino (78), Flight 1 Net: Sam Sebastian (75 MOC)
    • Flight 2 Gross: Jim Murray (76), Flight 2 Net: Tim Dean (68)
    • Flight 3 Gross: Mike Zimmer (87), Flight 3 Net: Brian Spencer (71)
    • Flight 4 Gross: Ed Hacherl (91), Flight 4 Net: Jim Mary (69)
    • Scoresheets for Flight 1 - click here, Flight 2 - click here, Flight 3 - click here, Flight 4 - click here 
 
  • WNYPLGA - WNY Publinks Events - congratulations to our members that won Publinks events
    • Bill Boyle 2 Man Best Ball at Dande Farms
      • A Flight Steve Stone and Vince Puglia , Sheridan
      • B Flight Tim Dean and Bob Trimper Sr. , Sheridan
    • Senior Individual at Seneca Hickory Stick 
      • 70+ Jim Mohan Sheridan
    • Senior 2 man Best Ball at Grover Cleveland Golf Course 
      • 61-66.5 Tom Gantress and Rod Lindstrom, Sheridan
    • 2 man Scramble at Elma Meadows Golf Course 
      • A Flight Tom Gantress and Rod Lindstrom, Sheridan
      • B Flight Jeff Spriegel and Dana Harrington, Sheridan

 

2019.JPG

  • 8th Annual Sheridan/Deerwood Challenge -  Sept 21st @ Deerwood  - Final Score: Sheridan 29.5 – Deerwood 26.5 (Sheridan has now won 6 of 8 years)
    • Dominguez Sr./Zimmer (S) halved Bucci/King (D) 2-2
    • Ricketts/Noonan (S) halved Walos/Martin (D) 2-2
    • Rechin Jr./Abbarno (S) def. B. Kern/J.Kern (D) 4-0
    • S.Wilson/R.Souter (S) halved Edel/Stephens (D) 2-2
    • Lombard/Spriegel (S) halved O’Connell/Sullivan (D) 2-2
    • Vanhorn/Brooks (D) def. Roncone/Spencer (S) 2.5-1.5
    • T.Osborn/Partsch (S) halved Tim Lewis/Ty Lewis (D) 2-2
    • Rosart/Riexinger (D) def. Sweeney/B.Trimper Sr. (S) 2.5-1.5
    • Gregori/Lipinga (D) def. Harrington/McDonald (S) 2.5-1.5
    • Boice/B.Trimper Jr. (S) def. Valaquez/Sanderson (D) 3-1
    • Czosek/Wesley (D) def. Haberman Jr./Prinzbach (S) 3.5-.5
    • Dean/Nieminen (S) halved Henninger/Sutherland (D) 2-2
    • Pelligrino/Morgante(S) def. Yanacek/Nepkroeff (D) 3.5-.5
    • R.Reed/Caron (S) halved Vickerd/Hebler (D) 2-2

 

    • Town of Tonawanda Directors' Cup - at Brighton - Sheridan 20.5, Brighton 11.5
      • Trimper Jr/Niemien (S) def Juraska/Prentiss (B) 4-0
      • Zimmer/Dominguez (S) def O'Donnell/Coppola (B) 4-0
      • Kreiger/Wawryzniec (B) def Powers/Harrington (S) 2.5/1.5
      • Danheiser/Oliveri (B) def Roncone/Lombard (S) 2.5/1.5
      • Abbarno/Morgante (S) def Farkas/Hamilton (B) 4-0
      • Spindler/Bartkowski (B) def Prinzbach/Reed (S) 3-1
      • Gast/Puglia (S) def Corrigan/Schrembs (B) 3-1
      • Dill/Giliforte (B) def Haberman/Engl (S) 2.5-1.5

     

      • 2019 WNY PUBLINKS BILL BOYLE MEMORIAL TWO MAN BEST BALL SEPTEMBER 28TH @ DANDE FARMS
          • “A” Class Haberman Jr./Abbarno 68
          • “B” Class Lombard/Roncone 72

       

        • Memorial 4-Man Scramble - Congratulations to the team of Jeff Spriegel, Scott Lawton, Chris Block, and David Powers on winning this event with a score of 61!

         

        • 86th Club Championship - Congratulations to our 2019 Club Champions - John Haberman Jr in Class AA, Dave Prinzbach in Class A, Bob Lombard in Class B and Mike Zimmer in Class C.
          • AA Class - 1st - John Haberman Jr (223); 2nd - Glen Gast (224); 3rd - Vince Puglia (225);
          • A Class - 1st - Dave Prinzbach (235); 2nd - Tom Osborn (238), 3rd - Dave Morgante (249);
          • B Class - 1st - Bob Lombard (243), 2nd - Dana Harrington (245), 3rd - Joe Roncone Jr (245);
          • C Class - 1st - Mike Zimmer (263), 2nd - Norm Nieminen (265), 3rd - Bob Trimper Jr (267)

         

          • Invitational Results
            • Overall: Kevin Kopec Sr/Kevin Kopec Jr (210)
            • Flight 1 - 1st: Bill Lindner/Corey Lindner (210), 2nd: Jim Henesey/Jon Benson (212), 3rd: Dave Rechin Jr/Cory Ceck (213 - MOC); 
            • Flight 2 - 1st: Bob Lombard/Paul Stefanick (217), 2nd: Bob Cieri/Ron Pelligrino (223 - MOC), 3rd:Dennis Dillon/Tom Trautman (223)

           

            • Senior Club Championship Results - Congratulations to Bill Lindner on winning the overall Senior Club Championship and to all of the other winners:
              • Overall Gross - Bill Lindner (75) (playoff);
              • Overall Net - John Haberman Sr (66);
              • Super Senior - John Lindner (75);
              • Flight 1 - Gross - Ron Pellegrino (76), Net - Keith Sawyer (69);
              • Flight 2 - Gross - Larry Oliveri (82), Net - Jim Duggan (69);
              • Flight 3 - Gross - Norm Nieminen (86), Net - Jeff Spriegel (69);
              • Flight 4 - Gross - Mark Dominguez Sr (89), Net - Larry Noonan (71)

             

            2018.JPG

            • 7th Annual Sheridan/Deerwood Challenge @ Sheridan - Sheridan 25 - Deerwood 14
              • GAST/ KESSLER (S) DEF. WESLEY/CZOSEK (D) 2-1
              • PUGLIA/MISKO (S) DEF. O’CONNELL (D) 3-0
              • STONE/HABERMAN JR (S) DEF. YANACEK/KERN (D) 3-0
              • LIPINOGA/VANHORN (D) DEF. LOMBARD/HUARD (S) 2-1
              • YOUNG/RIEXINGER (D) DEF. RONCONE/LYONS (S) 2-1
              • HEBLER/VICKERD (D) DEF. HARRINGTON/SPRIEGEL (S) 3-0
              • R.REED/KOPEC (S) DEF. SUTHERLAND/MINEWEASER (D) 2-1
              • NIEMINEN/O’CALLAGHAN (S) DEF. SEVERINO/STADDON (D) 3-0
              • S.WILSON/B.SMITH (S) DEF. HAWTHORN/SANDERSON (D) 2-1
              • DOMINGUEZ SR./RICKETTS (S) DEF. ZACK/KROCYZK (D) 2-1
              • PRINZBACH/ABBARNO (S) DEF. MATUSZAK/SULLIVAN (D) 2.5-.5
              • T.WILSON/T.OSBORN (S) DEF. COCHRAN/LEWIS (D) 2-1
              • PELLEGRINO/MORGANTE (S) DEF. KOSINOWSKI/ GREGORI (D) 2.5-.5

             

              • 85th Club Championship - Final Results 
                • Class AA Champion: Glen Gast (225), 2nd: Mike Kessler (226), 3rd: Jim Mohan (231-MOC);
                • Class A Champion: Dave Morgante (237), 2nd: Tom Osborn (239), 3rd: Dave Spindler (240-MOC);
                • Class B Champion: Larry Oliveri (245), 2nd: Jeff Spriegel (251), 3rd: Jim Murray (253);
                • Class C Champion: Gerry Ricketts (255), 2nd: Dave Notaro (263); 3rd: Frank Sava (267)

               

                • Sheridan Members Win Publinks Tournaments - Congratulations to Dana Harrington on winning the Publinks Class B Individual Championship on July 13th and 14th at Sheridan and Bob Buscaglia on winning the Publinks Class C Individual Championship on July 15th at Grover.

                 

                • Senior Club Championship -
                  • Overall - Gross - Jim Mohan -71, Net - Dana Harrington - 67 (Playoff);
                  • Super Senior - Jim Mohan - 71;
                  • Flight 1 - Gross - Steve Stone 75, Net - Jim Henesey - 70 (MOC);
                  • Flight 2 - Gross - Paul Galbraith -79, Net - Tim Knott - 67;
                  • Flight 3 - Gross - Bruce McDonald - 85 (MOC), Net - Bob Lombard - 69 (MOC);
                  • Flight 4 - Gross - Greg Lund - 90, Net - Jim Inzinna – 71

                 

                • 2018 WNY PUBLINKS BILL BOYLE MEMORIAL TWO MAN BEST BALL MAY 19TH @ DANDE FARMS
                  • 1ST MARK DOMINGUEZ SR. / KEVIN KOPEC 73
                  • 2ND GLEN GAST / DANA HARRINGTON 75

                 

                • Spring Mixer 4-Man Scramble — Overall champions: Keith Sawyer/Tim Dean/Larry Noonan/ Jerry Reo 58; runners-up: Jeff Cohan/Jon Benson/Ray Souter/Jim Tamsen 59 (MOC)

                 

                2017.JPG

                • Club vs Club Tournaments - Sheridan defeated Brighton in the 2017 Town of Tonawanda Director's Cup played at Sheridan but lost to Deerwood in the Annual Sheridan-Deerwood Challenge at Deerwood.

                 

                • Memorial 4-Man Scramble - congratulations to the team of Dana Harrington, Joe Abbarno, Kevin Mulvey, and Bob Trimper Sr on winning the Scramble with a team score of 59

                 

                • 84th Club Championship - Final Results
                  • Class AA - Winner - Glen Gast 221, Runner Up - Dean Mohan 223;
                  • Class A - Winner - Joe Abbarno 238, Runner Up - Dave Morgante 240;
                  • Class B - Winner - Joe Roncone Jr 251 (Playoff), Runner Up - Tony Sweeney 251;
                  • Class C - Winner - Chris Curtin 274, Runner Up - Mike Zimmer 278 (MOC)

                 

                • Publinks Update - Congratulations to John Haberman Jr on winning the Publinks Class A Championship at Sheridan on July 14th and 15th. Congratulations also to Brian Spencer on winning the Class B Championship in that same event. This continues Sheridan's dominance of the Publinks tournaments with a Sheridan member winning every event held so far this year.

                 

                • Invitational/Member-Member Results - click here
                  • Overall: Kevin Kopec Sr/Kevin Kopec Jr – 121
                  • Flight One: - 1st: Keith Sawyer/Dallas Ford - 127, 2nd: Bill Lindner/Mark McIntosh - 131, 3rd: Chris Block/Travis Hardman - 133, 4th: Jim Mohan/Dan Wales – 134
                  • Flight Two: 1st: Dave Greico/Scott Lawton - 130, 2nd: Matt Yee/John Labacki - 133, 3rd: Jim Mary/Darby Covert - 135, 4th: Bob Lombard/Paul Stefanick – 136
                  • Flight Three: 1st: Bob Cieri/Ron Pelligrino - 129, 2nd: Jim Duggan/J Duggan, 3rd: Joe Gugino Sr/Joe Gugino Jr, 4th: Jay Rimes/ D. Semrau

                 

                • Senior Club Championship Results - click here
                  • Overall: Gross - Kevin Mulvey (74) (Won Playoff), Net - Tim Dean (65)
                  • Super Senior: Kevin Mulvey (74);
                  • Flight 1: Gross - Jon Benson (74), Net - Tom Osborn (69);
                  • Flight 2: Gross - Dave Spindler (80), Net - Jeff Spriegel (68);
                  • Flight 3: Gross - Joe Roncone (85), Net - Ed Golebiewski (69);
                  • Flight 4: Gross - Larry Noonan (89), Net - Bill Osborn (70)

                 

                • Spring Scramble Results - Winners - Dennis Buckley, Joe Gugino Sr, Joe Roncone, and Scott Wilson - 60; Runner-Up - Tom Dubie, Jim Inman, BJ Nienhaus, and Chris Reo - 61
                 
                 
                2016.JPG
                 


                • 83rd Club Championship - Congratulations to the Winners
                  • AA Flight - Winner: Kris Boyes (140), Runner up: Mike Knott (145); 
                  • A Flight - Winner: BJ Nienhaus (152), Runner Up: Don Osborn (157); 
                  • B Flight - Winner: Joe Abbarno (161), Runner Up: John Staerker (165); 
                  • C Flight - Winner: Scott Wilson (181) (Won Playoff), Runner Up: Jerry Reo (181)

                • Senior Club Championship Final Results: 
                  • OVERALL GROSS - JOE GUGINO SR. - 77; OVERALL NET - ROBERT CIERI - 66; 
                  • SUPER SENIOR - JON BENSON - 77; 
                  • FLIGHT 1 (Hdcp 0-7) GROSS - STEVE STONE - 78, NET - BILL LINDNER - 73; 
                  • FLIGHT 2 (Hdcp 8 - 11) GROSS - JIM HENESEY - 80, NET - DANA HARRINGTON - 69; 
                  • FLIGHT 3 (Hdcp 12 - 13) GROSS - BRIAN SPENCER - 81, NET - PETER HENESEY - 69; 
                  • FLIGHT 4 (Hdcp 14 - 16) GROSS - JEFF SPRIEGEL - 82, NET - JIM MARY - 68; 
                  • FLIGHT 5 (Hdcp 17 - 20) GROSS CHAMPION - BILL OSBORNE - 87, NET - ED HACHERL - 70; 
                  • FLIGHT 6 (Hdcp 21+) GROSS - GAETANO CANDINO - 88, NET - GARY NOTARO - 72


                • May 22nd Shamble - congratulations to the team of Tom Osborn, Glenn Eberhardt, Kevin Kopec, and Buzz Buscaglia on winning with a score of 114
                 
                 
                2015.JPG
                 
                 
                • President's Cup Results
                  • Individual - congratulations to Brian Engl (Class AA), Dana Harrington (Class A), Ryan Reed (Class B) and Tom Candino (Class C) on winning their flights and to Ryan Reed for winning the playoff of flight winners to win the overall Tournament.
                  • 2-Man - congratulations to the team of Joe "Ballz" Abbarno and Dana Harrington on winning the 2-man tournament.
                 
                • Fall Scramble - Congratulations to the team of Bruce McDonald, Bill Samson, Norv Souter and Ray Souter on winning the Memorial Scramble with a score of 60. This year's event was in memory of Jim Lipps and Charlie Card.

                • Sheridan-Deerwood Challenge - Congratulations to the Sheridan team of Glen Gast, Dan Misko, Jeff Frey, Brian Engl, Dave Morgante, Don Osborn, Joe Abbarno, Kevin Mulvey, David Byrwa, Jonathan Byrwa, Bill Samson, Bruce McDonald, Tim Dean, Jeff Spriegel, Ryan Reed, Jere Reed, Dana Harrington, Brian Spencer, Jim Lyons, Bob Trimper, Tom Osborn, Jim Ticco, Gerry Ricketts, Mark Dominguez, Norm Nieminen, Jim Mary, Doug Mack and Frank Sava on defeating the Deerwood team 30.5 to 25.5 at Deerwood. This marks the 3rd time Sheridan has won in the 4 years this annual event has been held and the first time either team has won on the other team's course.

                • Director's Cup - congratulations to the Sheridan team of Scott Wilson, Dennis Buckley, Jerry Reo, Bob Lombard, Joe Roncone, Tim Dean, Sam Crisante, Dave Spindler, Tom Osborn, Chuck Partsch, Jonathan Byrwa, David Byrwa, Jon Benson, Brian Engl, Vince Puglia, and Mike Knott on defeating the Brighton team 17 to 15 at Brighton. For individual match results click here.

                • Club Championship - congratulations to Mike Knott (Class AA), David Byrwa (Class A), Sam Cristante (Class B), and Bob Lombard (Class C) on winning their flights in the Club Championship. For full results click here

                • Invitational/Member-Member results - Overall - Bill Lindner & Mark McIntosh; McIlroy Flight - Al Walker & Todd Beringer; Spieth Flight - Jeff Spriegel & Bob Trimper; Watson Flight - Buzz Buscaglia & Jim Inzinna; Johnson Flight - Bob Cieri & Ron Pelligrino.

                • Senior Club Championship results - Overall Gross - Steve Stone, Overall Net - Joe Roncone Jr, Super Senior - Jon Benson, Flight 1 - Steve Stone, Flight 2 - Joe Abbarno, Flight 3 - Joe Roncone Jr, Flight 4 - Jim Gramlich, Flight 5 - Frank Sava, Flight 6 - Ron Henri.

                • Spring Scramble - Congratulations to the team of Travis Hardman, Tony Sweeney, Glenn Eberhardt, and John Reynolds on winning Sunday's 4-man Scramble.
                 
                2014.JPG
                 

                • President's Cup - Congratulations to Norm Nieminen for winning the overall Individual President's Cup Tournament. Jeff Frey won the AA Class, Tim Dean won the A Class, Norm Nieminen won the B Class, and Mike Giallela won the C Class

                • 2 Man President's Cup - Congratulations to Jim Clauss and Glenn Eberhardt on winning this season-long tournament

                • Sheridan/Deerwood Challenge - Congratulations to the team from Sheridan in defeating a team from Deerwood on Saturday Sept 27th at Sheridan. For details and photo - click here

                • Director's Cup - Congratulations to the team from Sheridan in defeating the team from Brighton in the 2014 Town of Tonawanda Director's Cup match played Saturday Sept 20th at Sheridan.

                • Fall "Memorial" Scramble (Remembering Neil Downey and Paul Carr) - Congratulations to the team of Don Osborn Jr, Tom Osborn, Jim Ticco, and Bill Hartnett on winning with a team score of 60.

                • 80th Club Championship - Congratulations to Jon Benson, Kevin Kush, Bob Trimper, and Bill Osborne on winning their flights in the Club Championship - click here

                • Invitational - Congratulation to the team of Tom Candino and Kevin Kopec on winning the Invitational with a score of 118. Other flight winners: Snead Flight - Dave Morgante & Mark Kantowski - 124; Woods Flight - Dave Rechin Jr & Rich Cech; Nicklaus Flight - Joe Gugino Sr & Joe Gugino Jr - 126; Hogan Flight - Frank Briandi & Mike Digati - 130 (MOC).
                 
                 
                2013.JPG
                 
                • Memorial 4-Man Scramble - remembering Vince Muranyi and Jim Murtaugh - Congratulations to the team of Don Osborn Jr, Tom Obsorn, Bill Hartnett and George Kubala for winning with a 59 (MOC)

                • Club Championship - Congratulations to Joe Gugino Sr, Chris Robey, Bob Trimper, and Jim Mary on winning their respective flights - for more information click here.

                • WNYPLGA - Congratulations to Tim Dean on winning the WNYPLGA's Class B Individual Championship on July 21st at Sheridan - click here

                • Member-Member/Invitational - Congratulations to the team of Joe Gugino Sr and Joe Gugino Jr on winning the overall event with an amazing score of 120 (7 strokes lower than last year's winners)! For full results - Click here

                • Senior Club Championship Final Results - Click here

                • May 5th Scramble - congratulations to the team of Joe GuginoFrank TedescoJoe Jack, and Tom Mohan for winning with a score of 63. 
                 
                2012.JPG
                 
                • 2012 Final Tournament Results - for a summary of all tournament results click here

                • President's Cup - Congratulations to Vince Puglia Jr on winning the individual President's Cup tournament. Vince defeated Norm Nieminen in a close match to win this tournament for the second consecutive year.

                • 1st Annual Sheridan-Deerwood Challenge – The Sheridan Park Golf Club narrowly defeated the Deerwood Golf Club 16½ to 15½ on Sunday October 7th at Sheridan. Vince Puglia Jr and Dan Misko swept the final four points to give Sheridan a stunning, come from behind victory. For more details click here.

                • 16th Town of Tonawanda Directors Cup (at Brighton) - The Sheridan Park Golf Club won it 10th Consecutive Town of Tonawanda Director's Cup by a final score of 11.5 to 6.5 over the Brighton Park Golf Club. Brighton roared out to an early 4.5 to 1.5 lead in the Class C matches, but Sheridan won three of the four Class A and Class B matches and then swept the Class AA matches to win. For individual Match results - click here

                • Memorial Scramble (this year in honor of Carl Lomanto Sr and Elmer Nobilo) - congratulations to the team of Dennis Buckley, Jeff Feather, Vince Puglia Jr, and Dave Spindler winning with a score of 58.

                • Club Championship - Congratulations to Mike Knott, Joe Gugino Sr, Joe Venezia, and Jim Inzinna on winning their respective flights in the 79th Club Championship. Details and a photo - click here.

                • WNYPLGA - Congratulations to Sheridan Club Member Jim Mohan on winning the WNYPLGA's Senior Championship at Glen Oak on July 31st with a 73. Also congratulations to Jay Robbins on winning his flight in the same event. For full final results, click here.

                • WNYPLGA - Congratulations to Sheridan Club Members Colin Burns and Norm Nieminen on winning the WNY Public Links Golf Association's Class A and Class B championships. For full final results, click here

                • Invitational/Member-Member Tournament - Congratulations to the team of Pat Conner and Ted Conner on winning the Invitational in a playoff with a score of 127 - for full results - click here

                • Senior Club Championship - Congratulations to Jon Benson on winning Overall Low Gross and Dave Notaro on winning Overall Low Net - for full results - click here

                • WNYPLGA Team Championships - Sheridan wins both Class A and Class B Team Championships at Hyde Park - click here

                • WNYPLGA Senior Championship - Congratulations to Tim Reilly and Tom Wilson on winning the Publinks' Senior Better Ball Championship on June 8, 2012 at Dande Farms with a score of 70. 

                • Spring Mixer 4-Man Scramble - Congratulations to the team of Don Osborn Jr, Steven Cohan, and new members Matt Thomas and Jonathan Bellomo on winning with a score of 61 (two lower than last year’s winning score of 63).
                 
                 
                2011.JPG
                 

                • Director's Cup - results from Saturday October 8th - click here

                • 4-Man 'Memorial' Scramble - Congratulations to the team of Hank Bogdan, Glen Gast, Jeff Frey and Steve Jensen on winning on a match of cards with a 62.

                • 2-Man President's Cup - Congratulations to Mike Zimmer and Jim Schreckenberger on winning the 2-Man President's Cup tournament with an extremely close final match win over Tim Dean and Dana Harrington 1 Up on Sunday August 28th - for full results click here.

                • Club Championship - Congratulations to our 2011 Club Champions in Class AA - Kris Boyes, in Class A - Tim Urban, in Class B - Mike Zimmer, in Class C - Dave Rechin, and in the new C Handicap Class - Pat Conner ..... for full results - click here

                • WNYPLGA Senior Championship - Congratulations to Joe Gugino Sr on winning the overall WNYPLGA Senior Championship and Charlie Card for winning the 'Super Senior' Flight on August 1st at Bridgewater CC - click here for results

                • Sheridan Wins WNYPLGA's B Team Championship - click here

                • Invitational/Member-Member - Congratulations to the team of Tim Urban and Jeff Spriegel on winning the 2011 tournament. For full results - click here

                • Senior Club Championship Results
                  • Overall - Scratch Bob Grad 73, Net Glenn Eberhardt 65; 
                  • Flight 1 - Scratch John Scive 74, Net Jay Robbins 70; 
                  • Flight 2 - Scratch Dave Spindler 80, Net Paul Gilbraith 73; 
                  • Flight 3 - Scratch Joe Roncone Jr 82, Net Bruce McDonald --71;
                  • Flight 4 - Scratch Jim Lyons 86 , Net Joe Zarcone 72; 
                  • Flight 5 - Scratch Mark Johnson 86, Net James Ganger 73; 
                  • Flight 6 - Scratch Kevin Conway 96, Net Paul Povinelli 75

                • May 22nd 4-Man Scramble Results - Congratulations to the team of John Scive, Joe Roncone Jr, Frank Tedesco, and Tom Mohan on winning the scramble with a score of 63 on a match of cards.
                 

                ---- Rest of this page under construction -----
























                2016

                •  Club Championship Winners - Class AA - Kris Boyes (140); Class A - BJ Nienhaus (152); Class B - Joe Abbarno (161); Class C - Scott Wilson (181)


                2011 Tournaments


                2010 Tournament Results



                2009 Tournament Results

                2008 Tournament Results    

                2007 Tournament Results    

                2006 Tournament Results           

                2005 Tournament Results

                 

                 


                 

                 

                Document Actions